Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 07 Haziran 2014 Cumartesi - 2585 kez okundu

Pepee ve Din(siz mi)

?

Çocuğun karakterinin belirlendiği, temel insani değerlerin ve kültürel yapının çocuğa aşılandığı, ailenin ve toplumun doğru bildiklerini ona en yoğun şekilde aktardığı ‘çocukluk’ adı verilen süreci etkileyen pek çok unsur vardır. Bu dönemde algı ve öğrenme o kadar hızlı ve yoğundur ki, hemen her şey öğrenme ve eğitim sürecine dahil oluverir. Çocuğun eğitim sürecinde yer alan önemli unsurlardan biri de çizgi filmdir.


Ayrıca günümüzde en etkili ve en yaygın medya televizyondur. Televizyon kolayca ulaşılabilen bir araç olduğu için çocukların izleme alışkanlığını kazanması çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Televizyonun alışkanlık halini alması ise aileleri tedirgin etmektedir… Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre çocukların %77’si ders ve ödev yapmanın dışındaki vakitlerini televizyon izlemeye ayırmaktadır. Oyun oynamaya ayrılan süre ise sadece %11’dir. Bu kadar yoğun bir şekilde çocuğu kuşatan televizyon onun eğitiminde ve kültürlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hatta bu rol bazen anne-baba-öğretmen ve sosyal çevrenin önüne geçebilmektedir. Televizyon bir eğitimci vazifesi edinmiş ve çocuklar farkına varmadan onlara bir dünya görüşü kazandırmaya başlamıştır. Televizyon, gündelik yaşamın bir unsuru haline geldiği için karşısında saatlerini geçiren insanların dünyayı anlamlandırmaları üzerinde uzun süreli etkiler oluşturmaktadır.


Yurtdışından ithal edilen çizgi filmlerin toplumuzda birçok sorun oluşturduğu kesindir. İthal çizgi filmlerin kültür motiflerimize yabancı olması, şiddet cinsel öğeler barındırması velileri her zaman tedirgin etmiştir. Ancak alternatif yerli çizgi filmlerin olmaması velileri zor durumda bırakmıştır. İster istemez çocuklar yabancı kültürün aktarcısı çizgi filmlere teslim edilmiştir.


Son dönemde ise yabancı kaynaklı çizgi filmlere alternatif olarak ülkemizde çeşitli çocuk programları ve çizgi filmler üretilmiştir. Bu çizgi filmlerin çocuklar tarafından en çok tutunanı kuşkusuz Pepee adlı çizgi filmdir. Pepee ile ilgili tartışmalar devam ederken, biz tartışmaların içine girmeden Pepee’nin değerler ve din açısından değerlendirmeye çalışacağız.


Pepee, yerli bir çizgi film olması nedeniyle beklentimiz de kültürümüze ait motiflerin bolca kullanarak, çocuklarımıza aşılama yapmasıdır. Ama ne yazık ki Pepee yerli çizgi film olmasına rağmen kültürümüze yabancı duruşuyla bize ithal bir çizgi film havası vermektedir.


Medya sektörünü elinde tutanların kültürümüze ve dinimize olan yabancılaştığını ve bunu gözümüze soka soka lanse etmeleri garipsenmemelidir. Yıllardır kendi insanlarına düşman bir kitlenin, topluma faydalı bir şey üretmesi beklenmemelidir. Pepee’yi üretenlere sormak lazım neden batıl bir inancın sembolü olan nazar boncuğu dışında dine ait bir söylem ve sembol yoktur. Yoksa yeni nesilli dinsiz yetiştirme gibi bir niyetiniz mi var? Değerlerimize yönelik hiç mi bir adım atılmaz. 

Çocukları dinden bahsetmek ya da dine dair motifler kullanmak sizi o kadar mı korkutuyor? Değerlerimizi çocuklara anlatmak, öğretmek neden size zor geliyor da batı ve Uzakdoğu motiflerini işlemek size kolay geliyor. Bu ülkenin yarınlarına neden ülkesine ve değerlerine yabancı yetiştirmek istiyorsunuz? 100 bölüme yaklaşan Pepee’de bir defa bile Allah sözcüğü geçmemesi tuhaf değil mi? Çocukların kulağına Allah sözcüğü girer diye korkmanızın nedeni nedir? Ve cevaplanması beklenen birçok soru var ama yerli çizgi film beklentimiz maalesef bizleri hayal kırıklığına uğratıyor. Hele böyle bir çizgi film devlet kanalında yayınlanması, destek verilmesi üzüntünün diğer boyutudur. 


Değerlerden ve dinden uzak bir pepee ateizm bir adım yaklaşmanın diğer adıdır. Velilerin biraz daha sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Ve tepkinizi gösterin lütfen. 


Osman Tatlı

www.osmantatli.com.tr

osmantatli@gmail.com


Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter