Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 12 Mayıs 2014 Pazartesi - 2985 kez okundu

Ali Şeriati ve Sinema

Sosyolog ve aydın kimliğiyle kitleleri etkilemesiyle tanınan Ali Şeriati yaşasaydı bugün toplumu en çok etkileyen ve yönlediren hangi olgular üzerinde çalışmalar yapardı diye sorsak: kuşkusuz cevap; Sinema, medya ve iletşim olacaktır.

Sosyolog ve aydın, toplumu etkileyen olguları tespit eden ve bunların çözümleyen ve önerileri sunandır. Ki Ali Şeriati, içinde bulunduğu toplumu ve siyasi gelişmeleri takip eden, okumalar yapan nadir insanlardan biridir. Şeriati, sadece içinde yetiştiği toplumu değil; islam çoğrafyasından, batı toplumuna kadar birçok gelişmeyi takip etmesiyle biliniyor.

Peki Şeriati, bugün toplumu kasırga etkisiyle etkisine alıp, toplumu sürükleyen sinemaya karşı kayıtsız kalınacağını düşünülebilinir miydi? Tabii ki hayır. Kayıtsız kalınmacağını Şeriatinin 'Kendisi Olmayan İnsan'(Fecr y. 1. baskı s. 183) kitabında alinasyonu açıklarken, konuyu dinleyicilerin gözünde somutlaştırmak ve daha iyi anlaşılır kılmak için, Charlie Chapli'nin yönettiği ve oynadığı sanayi ve teknolojinin insani mekanikleşmesini güzel örnekleyen ve ileriyi görürek hazırlanan filmi: 'Modern Zaman'dır. Filme uzun uzun değinmesiyle Şeriat'inin filmi sadece izlemekle kalmadığını, aksine film üzerinde analizler yaparak tezini güçlendiriyor ve konu daha iyi anlaşılsın diye, filmi örnek veriyor.

"Charlie Chaplin... O, diğerlerinin yaptıkları gibi hünerinin gücüyle alimlerin bin bir çeşit mantıksal, bilimsel ve terimsel yolla halletmek istedikleri, fakat halledemedikleri en karmaşık ve dolambaçlı meseleleri, açık bir misal ve sade bir jestle, çok daha mükemmel bir şekilde gösteriyor" İşte bu anlayış yarınlar için sinemanın önemine işaret ediyor. Belki bu ve bunun gibi düşünceler sayesinde bugün İran sineması ciddi adımlar kaydetti. Evet alimlerin, bilim adımların izah etmek zorlandığını, Charlie Chaplin sinema diliyle basit ve anlaşılır hale getiriyor.

İnsanın dört zindanında sonra gelen alinasyon gibi önemli, karmaşık ve anlaşılması zor bir konuyu basitleştirmek ve somutlaştırmanın en kolay yolu sinemanın görsellikle bütünleşen felsefi yaklaşımıdır. Şeriati belki yaşadığı dönemde sineman gücünü daha hissettirmemişti. Ama bunun en belirgin ipucularını şeriati de görmekteyiz.

Sinema ilk zamanlarda bir propanganda ve eğitim aracı olarak kullanılıyordu. Amerika bile kültürleşme sürecinde toplumu sinema yoluyla eğitmeye çalışmıştır. Çok uzağa gitmeye gerek yok, T.C. ilk dönemlerinde sinema yoluyla toplumu eğitme çalışmaları yürütmüştür. Sonra ki dönemlerde sinemanın eğitici ve propagandacı söylemi saman altı yapıldı ama hala sinema insan eğitimi üzerinde ciddi etkileri var. Bunun bugün şartlarında tekrar ele alınması ve gündeme alınması gerekiyor.

Şayet Şeriati hayatta olsaydı toplumsal olguların birçoğunu sinemanın topluma ayna tutan yönünden fazlasıyla faydalanacağı kuşkusuzdur. çünkü sinema has bir dille felsefeden, mitolojiden, edebiyattayn, psikolojiden, sosyoteojiden, tarihten faydalanıyor, kendi potasında eritirek seyircisine sunuyor. Ve her sunulanı kitleler doğru gözüyle bakıyor. Birçok düşünürün ve kitabın yapamadığını bir film sanat estetiğiyle yapıyor.

Osman Tatlı
suskunsinemayazilari@hotmail.com
www.osmantatli.com.tr

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter