Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 09 Mayıs 2014 Cuma - 2066 kez okundu

Yerel TV.lerde Dijitalleşme: GTV Örneği

Şanlıurfa’da 17 yıldır karasal(analog) ve 1,5 yıldır uydudan yayın yapan Güneydoğu TV(GTV) şuan hem karasal hem de uydudan ortak yayın yapmakta olan kanalın Genel Müdürü Ekrem Demirbilek[1]ile yerel televizyonlarda dijitalleşme üzerine görüşüldü. Görüşmenin detaylarıaşağıya alınmıştır.

Demirbilek, öncelikle neden uydu yayıncılığına geçtiklerine değindi: karasal yayıncılığın sadece il sınırda yayın yapması,çevre ilçelere yayın yapma imkanlarının olmamasından dolayı uyduya geçme ihtiyaçı duyduklarını, ancak bölgenin ekonomik ve sosyokültürel yapısından dolayı herkesin uyduya geçmemesinden dolayı karasal yayıncılığa da devam ettiklerini söyledi.

Dijitalleşmeye mecburen geçtiklerini aktardıktan sonra, iki tür yayın yapmanın kendilerine maliyetli olduğunu, çünkü dijitalleşme geçiş aşamasında yeni cihazlara almaları gerektiğini, eski cihazlarında değiştirme durumundan dolayı ekonomik külfetlerinin arttığınıbelirtti.

Dijitalleşmenin kendileri için çok önemli ve farklıbir şey kazandırmadığını söyleyenDemirbilek, hedeflerinin Şanlıurfa Merkez ve ilçeler olduğunu, Türkiye’ye ve diğer ülkelere yönelik bir çaba ve çalışmalarının olmadığı, yukarda da değinildiği gibi sadece ilçelere yayın ulaştırma kaygılarının olduğunu söyledi.

Demirbilek’e Uyduya geçtikten sonra Şanlıurfa dışındakilere yönelik bir çalışma olup olmadığı sorulduğun da Demirbilek, Uydu üzerinde bizi izleyen Urfalıların önce memleket hasretini giderdiklerini, gurbeti kendilerine unutturduklarını ve kendilerini duygulandırdığına dair telefonlar geldiği ancak daha sonra televizyona program önerileri, programların nasıl daha iyi olabileceğine dair eleştiriler takip ettiğini belirtti. Ancak kendilerinin genele yönelik projeleri olmadığının altını çizdi.

Demirbilek, analog yayıncılığında yetişmiş eleman sıkıntısı yaşarken, dijitalleşmeye geçtikten sonra eleman sıkıntısının ortadan kalktığını, çünkü gençlerin teknoloji takip ettiklerini, herkesin bilgisayar kullanmada gelişmesi eleman yetiştirme sorunun ortadan kalktığını söyleyen Demirbilek, her şey bilgisayarlarla haledildiğini cümlelerine ekledi.

Dijitalleşmeyle beraber, reklam pastasından kendilerine düşen payda değişen bir şey olmadığını, bütün dünyaya yayın yapsak da sonuçta Şanlıurfa’da reklam veren bu kısım ilgilendirmediği, reklam verenlerin müşteri sayısının artıp, artmadığına baktığından, dışarıdan da yerel kanal olduklarından reklam vermediklerini söyleyen Demirbilek, sadece doğrudan satış reklamlarının %5 oranında bir etkisi olduğunu vurguladı. Demirbilek; yerel kanalların gelir kaynağının reklam olduğunu, diğer ulusal kanalları gibi ekonomik güçlerinin olmadığını söyledi.

Dijitalleşmeyle beraber maliyetlerinin çok arttığınısöyleyen Demirbilek, analog yayın iken TÜRKSAT ve RTÜK’e az para verdiklerini, dijitalleşmeyle aylık en az 75 bin, en fazla 110 bin civarında bir maliyeti göğüslemeye çalıştıklarını ve bunun da işlerini zorlaştırdığını belirtti.

Demirbilek, görüntü ve ses netliği konusunda analog da yaşadıkları sıkıntıları, dijital yayıncılık yaşamadıklarını, bunun analog ve dijital yayıncılık arasındaki en temel fark olduğunu hatırlattı.

Dijitalleşmeyle beraber, program içeriğinden resmi olan %21 oranında bir değişimi hatırlatan Demirbilek, programları Şanlıurfa merkez ve ilçeleri ölçü aldıklarından, programlarda ciddi bir değişme gitmeyi gerek duymadıklarını söyledi. Ama Siverek gecesi, Hilvan gecesi, Suruç gecesi gibi programlara imza atarak, ilçelere hitap etmeye çalıştıklarını belirtti.

Şanlıurfa’nın sosyokültürel yapısından dolayı,insanların akşamları televizyon başında olduklarından kendi kültürlerine yönelik program istediklerinden bu beklentiyi karşılamaya çalıştıklarınıbelirten Demirbilek, örneğin Denizli’de yayın yapan DEHA’nın akşamları Denizliler tarafından izlenmediğini, çünkü akşam yemeğinden sonra Denizlilerin sosyal hayatı olduğundan dışarıçıktılarını ama Şanlıurfalıların sosyal hayat imkanların sınırlı olmasından dolayı izleyicilerin kendi kanallarını izlediğini altını çizdi.

Şanlıurfalıların kendilerine yönelik program talebiyle, dijitalleşmelerine rağmen değişikliğe gitmediklerini aktaran Demirbilek, yayın politikasınıdijitalleşme değil, halk belirler dedi. Çünkü halkın yerel motiflere sıcak baktığını, şehirde olan biten gelişmeleri merak ettiğini de Demirbilek sözlerine ekledi.

Demirbilek, televizyon için internetin önemli olduğunu bundan dolayı internet departmanınıayrı kurduklarını, web sitelerini çok yönlü bir haber sitesi haline getirdiklerini vurguladı. Hem radyolarını hem de televizyonlarını isteyen herkesin rahatlıkla ulaşabileceği gibi, farklı konuları merak edenler için, başka linkler ve köşe yazıları da eklediklerini böylece siteye girenlerin aradıklarınıbulmalarını sağlamaya çalıştıklarını izah etti. İnternet sitelerini on bin kişi ziyaret edebilir, ancak Demirbilek, televizyon yoluyla farklı programların farklı zamanlarda on bin kişinin izlemesini tercih ettiğini çünkü sitelerin aynı kişiler tarafından sürekli girildiği vurguladı.

Osman Tatlı

www.osmantatli.com.tr

osmantatli@gmail.com[1]Metinde görüşmenin içeriği ikinci ağızdan aktarıldığından İfadeleri netleştirmek adına kısaca: ‘Demirbilek’denilecektir.


Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter