Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 09 Mayıs 2014 Cuma - 1983 kez okundu

Yerel Kanallarda Dijitalleşme: Kanal Urfa Televizyonu Örneği

Kanal Urfa televizyonu uydu da yayın yapan bir kanaldır. Yerel televizyonlara dijitalleşmenin getirdiği olumlu olumsuz yönlerini yayın kurulu üyesi ve program yapımcısı İbrahim Çetiner’ile konuştuk.

Çetiner, dijital yayıncılığı analog yayıncılığa tercih ettiklerini, çünkü dijital yayıncılığın artılarının daha çok olduğunu, analog yayıncılığın artık önemini yitirdiğini söyleyerek sözleriyle konuya giriş yaptı.

Dijital yayıncılığın, televizyon kanallarına ciddiyet getirdiğini; karasal yayınların dijitalleşme öncesinde bir sistemleri olmadığı, dağınık ve baştan sağma çalıştıklarını söyleyen Çetiner, dijitalleşmenin yerel kanallara televizyonculuk kültürü kazandırdığını vurguladı.

Çetiner, devamında kanalların analog döneminde haber ve diğer programların özensizce hazırlandığını, ciddi anlamda önemsenmediğini, örneğin: spikerlerin tranşsız programa çıktılarını, reklamların uzun ve özensiz hazırladığı ve dekorların olmadığı stüdyo denilemeyecek mekânları kullandığı ifade ettikten sonra, dijitalleşmeyle beraber rekabetin artması; bütün Türkiye’ye ve dünyaya yayın yapıldığından kanalların kendilerine çeki düzen vermek zorun kaldıklarını,yukarda örneği verilen durumların ortadan kalktığını kayıt etti.

Analog yayın döneminde RTÜK’ün olmaması kanalların düzensizliğin bir nedeni olarak gören Çetiner, uyduyla beraber RTÜK’ün kontrol etmesiyle kanalların biraz mecburen kendilerine çekin düzen verdiklerini vurguladı.

Dijitalleşmeyle beraber, il sınırları dışında da kanalların izlenmesi, özellikle haberlerin kalitesini arttığını söyleyen Çetiner, bu önemle beraber yerel kanalların haber programlarına ilginin artığı ve önemsenmeye başladığını ve haber kalitesi yanında şehre dair güncel haber arayışlarında artmasını sağladığını da ifade etti.

Çetiner, dijitalleşmenin maliyetli olduğunu, cihazların yenilenmesinden tutun uyduya verilen aylık kiraların varlığı yerel kanalların ekonomisini sarstığının üzerinde durdu. Ayrıca reklam konusunda olumlu gelişmeler olduğunu özellikle doğrudan satış reklamların yerel kanallar için önemli olduğu sadece reklam geri değil, doğrudan satış yapan firmaların kanalla bir telefon numarası verdiği ve bu nuramadan arayanlara bakarak izlenme oranında belirlendiğinin altını çizdi.

Çetiner, analog yayıncılığın, dijital yayıncılıktan ucuz olduğunu bir milyon dolarla analog bir yayın kurulabilecekken; dijital yayıncılığın iki milyon dolara mal olduğunu söyledikten sonra örneğin: bir canlı yayın arabasının 350 bin civarında olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca analog yayınlarda canlı yayına gerek duyulmadığı, duyulduğu zaman saat başına TÜRKSAT’a ödeme yapıldığınıifade etti.

Çetiner, kanalın web sayfasının haber sitesi olarak kullanıldığı, doğrudan ve sadece kanal bilgisi içermediğini, dolaysıyla web sayfasının pek bir etkisini görmediklerini belirtti.

Çetiner, son olarak dijital yayıncılığın, analog yayıncılığa oranan artılarının daha çok olduğunu; dijitalleşmeyle beraber artan kanal sayısının kirliliğe neden olduğunu düşündüğünü; insanların neyi, nasıl izleyeceklerini ve tercih yapmakta zorlandığının üzerinde durarak bunun izlenme kirliliği denebileceğini söyledi.

Osman Tatlı

osmantatli@gmail.com

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter