Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 09 Mayıs 2014 Cuma - 3009 kez okundu

25.Kare

Bilinç dışı olmakla birlikte, dilendiğinde kapsamındakilerin bilince çağrıla bildiği zihin bölgesi, şuuraltı,tahteşuur olarak tanımlanan bilinçaltı, bilinçli algılananın dışında kalan tüm zihinsel olayları içerir. Bilinçaltı ve alacalı uyarıların kişi tarafından fark edilmeden algılanmasıdır. Bilim adamlarının genel kanaatine göre, insan beynine gelen verilerin çok küçük bir kısmı bilinç seviyesinde algılanıp, işlene bilmekte; geri kalan veriler bilinçaltın tarafından algılanmakta ve kaydedilmektedir. Bilinçaltı saniyede 400 milyar bit bilgiyi işlerken, bilinç sadece 2000 tanesini fark edebilmektedir.

Bilinçaltına mesaj vermek için, genellikle üç yöntem kullanılmaktadır. Bu üç yöntemde de, dikkatleri çekmek için doğum ve ölümle ilgili yazı, sembol ve görüntüler kullanılmaktadır. Çünkü bazı psikologlara göre, insan en çok hayatın başlangıcına(doğum) ve hayatın sonuna(ölüm) ilgi duymakta, bunlarla ilgili şeyler daha çok dikkatini çekmektedir. Doğumla ilgili olarak cinselliği çağrıştıran kelime ve semboller; ölümle ilgili “kill-öldür” kelimesi ve ölümü çağrıştıran kuru kafa gibi semboller kullanılmaktadır.

Sinema filmlerinde 1 saniyelik görüntü 24 kareden(fotoğraftan) oluşmaktadır. Fakat insan beyni bu 24 kareyi ayrı ayrı algılayamamakta, hepsi birden insan beyninde bir devamlılık duygusu oluşturmaktadır.

Hepsi birbirinin devamı olan 24 kareyi farklı bir kare eklendiğinde, bu 25. Kare insan beyni tarafından algılanamamaktadır. Bilinçaltına yönelik olan mesaj 25. Kareye yerleştirilmekte ve bu mesaj ancak yavaşlatılmış şekilde izlendiğinde fark edilebilmektedir. Ayrıca bir saniyelik görüntü 655 satırdan oluşmakta ve 327.5 satırda, bir de“Control Track” adı verilen bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluktan görüntüler kesilerek de bilinçaltı mesajlar yerleştirilebilmektedir.

Filmlerden 25. Kare Örnekleri

· “Silence Of The Lambs” (Kuzuların Sessizliği) filmin afişinde Jodeo Foster’ın ağzında bir kelebek vardır. Fakat yakından bakıldığında kelebeğin sırtında bir kuru kafanın olduğu ve bu kuru kafanın da –Salvador Dali’nin bir portresine çok benzer bir şekilde- çıplak kadınlardan oluştuğu görülmektedir. Böylece hem cinsellik hem de ölümle ilgili semboller bir arada kullanılmıştır.

· “The Lion King” (Aslan Kral) filminde 3 yerde bilinçaltı mesaj verilmektedir. 23:18’de görüntünün sağ alt köşesinde erkek cinsel organına benzeyen bir taşbulunmaktadır. Ayrıca 48:42’de otların bir araya getirilmesiyle sex sözcüğü oluşturulmuş, 48:47’de ise görüntünün sağ alt köşesindeki bir yaprak üzerine sex kelimesi yazılmıştır.

· “The Little Mermaid” (Küçük Denizkızı) filmin afişinde arka planda bulunan sarayın kulelerinden biri erkek cinsel organından oluşmaktadır.

· X-Men adlı çizgi filmde 3 sahnede sex yazısı bulunmaktadır. Bunlardan birinde iki pankartın yan yana gelmesiyle sex yazısı oluşmuştur. Ayrıca pankartı tutan kişilerin sert yüz ifadeleriyle şiddet unsuru da kullanılmıştır.

· “Alaaddin”çizgi filminde yer alan fısıltı şeklindeki bir ses yavaşlatıldığında “Good teenagers take off your clothes – İyi çocuklar elbiselerinizi çıkarın” cümlesi algılanabilmektedir.

· “Fight Club” (Dövüş Kulübü) filminin 31:07 ve 2. CD 01:03:26 saniyesinde çıplak bir erkek, 31:14 de ise çıplak kadınlar anlık bir görüntü halinde verilmektedir.

· 1957 yılında james Vicary adlı sinema işletmecisi, filmlerin arasına saniyenin üç binde biri gibi kısa bir süreyle görüntüler yerleştirebilen takistostop cihazıile, sinemasındaki filmlere saniyelik görüntüler halinde “Coca Cola iç”,“Patlamış mısır ye” yazıları yerleştirğini ve bu sayede Coca Cola satışlarında %18.1, patlamış mısır satşlarında da %57.7 artış sağladığını iddia etmiştir.

Not: daha fazla bilgi ve detay için Dr. Mehmet Akif Enderun’un, Beyaz Perdenin Din Algısıadlı kitabından ulaşabilirsiniz.

Derleyen:

Osman Tatlı

suskunsinemayazilari@hotmail.comGezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter