Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 09 Mayıs 2014 Cuma - 1369 kez okundu

Suskun Sinema Yazıları

Suskun Sinema Yazıları, klasik sinema eleştirisinin ötesinde bir yaklaşımla, son dönem Türk Sinemasını değerlendirmeye almıştır. İzleyicilere film merkezli bir perspektif kazandırmayı amaçlamaktadır. Filmin içeriğine yönelik temaları işlemiştir. Filmin kurgusu, senaryosu, oyunculuklar, mekânlar, karakterler, sosyo-psikolojik temalar gibi geniş bir çerçeveden filmlerin analizleri yapılmaktadır. Analizler yapılırken sade ve anlaşılır bir dil kullanılmasına özen gösterilmiştir. Felsefi ve anlaşılmaz bir diyalektikten kaçınılmıştır. Suskun Sinema Yazıları'nda, izleyici ve okuyucu filmin içeriğine yolculuk ederken bilmediği, duymadığı ve ulaşması zor bilgilerle karşılaşmasın diye farklı ülkelerin filmlerinden, yönetmenlerinden, kuramlardan bahsedilmediği gibi karşılaştırmalı içeriklerden de özellikle kaçınılmıştır. İstedik ki izleyici sadece filmin kendisiyle ilgilensin, bilmediği konularla okuduğu metinden kopmasın, okumasını yarım bırakmasın ve okuduklarından filmlere dair düşünceye ulaşabilsin.

Klasik sinema eleştirisinde genelde şunlar yapılmaktadır: Yönetmene yönelik magazin haberleri konu edilmektedir. Yönetmenin önceki filmleriyle karşılaştırmalar yapılmaktadır. Farklı ülke sinemalarıyla bağlantı kurulmaktadır. Farklı yönetmenlerle benzerlikler ve farklılıklar sıralanmaktadır. Fragmanlar üzerinden film eleştirileri yapılmaktadır. Duygusal yaklaşımlarla filmler iyi-kötü sınıflandırmasına sokulmaktadır. Filmler, felsefi ve akademik kavramlarla izah edilmeye çalışılmaktadır. İdeolojik bakış açılarıyla filmler yargılanmaktadır… Uzayıp giden yaklaşımlarla filmler okuyucu tarafından anlaşılmaz hale gelmektedir. Suskun Sinema Yazıları bu eleştiri üslupları dışında bir yaklaşımla filmleri değerlendirmeye almıştır. Önceki film eleştirilerinin izinden gitmeden kendine özgü bir tarzla filmleri ele almıştır. Filmin dışındaki bütün unsurları filmin dışında bırakmıştır. Bütün bağlantı sadece filmin kendisidir. Filmin içeriğine ait olmayan hiçbir şeye yer verilmemiştir.

Film izlemek, kitap okumak gibidir. Her okuyucu gibi her izleyicinin de tercihi farklıdır. Bu nedenle de seyirciye müdahale ve yönlendirmeden kaçınılmalıdır. Her film kendine özgü bir yapı üzerine kurulur. Her film bağımsızdır. Önce bağımsız olarak değerlendirmeye alınmalıdır. Sonra diğer yaklaşımların içine girilmelidir. İzleyici filmin dünyasına yolculuk ederken bilmediği şeylerle oyalanmamalıdır. Sinema tarihi, sinema kurum ve kavramları, sinema bilgisi, senaryo bilgisi, ülke sinemaları, film karşılaştırmaları gibi detay isteyen konularla izleyici ve okuyucu filmden uzaklaştırılmamalıdır. Genel izleyici ve özel izleyici birbirinden ayrılmalıdır. Özel izleyici sinema üzerine araştırma yapandır. Ama genel izleyicinin sinema bilgisine sahip olma zorunluluğu yoktur…

Elinizdeki kitap Suskun Sinema Yazıları'nın ilkidir. Kitap son dönem Türk Sinemasına yönelik yazıları içermektedir. Yazıların aynı tarz ve üslupla yazılmasına özen gösterilmiştir. Serinin diğer kitaplarında da aynı üslup ve tarzın korunmasına dikkat edilecektir. Suskun Sinema Yazıları serisinin daha nitelikli olması ve eksiklerin giderilmesi için okuyucuların eleştirileri önemlidir. Dolaysıyla gerek bu kitap ve diğer kitaplar için sinemaseverlerin katkılarını bekliyoruz… Filmler belli bir tarih ve yönetmen sınıflandırması yapmadan verilmiştir. Zaten Suskun Sinema Yazıları serisinin böyle bir amacı da yoktur.

Osman Tatlı
Suskun Sinema Yazıları / monakitap yayınları
e-posta-msn: suskunsinemayazilari@hotmail.com

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter