Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 09 Mayıs 2014 Cuma - 1336 kez okundu

Türk Sinemasında İdeoloji

Anka Kuşu: Bana Sırrını Aç(2007), Anne ya da Leyla(2006), Yalnız Değilsiniz(1990) gibi filmlerin yönetmeni ve Milli Sinema Akım’ın temsilcilerden Mesut Uçakan 1977 yılında Türk Sinemasında İdeoloji kitabını yazmıştır.

Dönemin sinema sektörünü ideolojik yönünü analiz eden Uçakan; Toplumsal Gerçekçilik, Ulusal Sinema, Devrimci Sinema ve Milli Sinema Akım’larını kitabında konu edinmiştir.

Uçakan, dönemin ve sektörün daha iyi anlaşılması adına Genel Bakış bölümünde: Siyasi Karikatürümüz, 27 Mayıs İhtilali, Kozmopolit Sinema, Türk Sinemasının Sosyo-Ekonomik Yapısı, Yeşilçam Dönemi konuları hakkında bilgiler de vermektedir.

Türk sinemasında akımlar, ideolojiyle aynı anlamda kullanılmıştır. Dolaysıyla Uçakan, ideolojilerin sinemadaki yansımalarını izah ederken genel olarak ideolojiler hakkında bilgiler vermektedir. İdeolojilerin düşünce yapısı, teorileri ve pratikteki uyguları beraber verilmiştir. Bu bilgilerden sonra ideolojik anlayışlarla çevrilmiş film örneklerin analizleri ve tenkitleri yer almaktadır. Tabii yönetmen bilgileri de unutulmamıştır.

Uçakan, ideolojik akımları dönemin temsilcilerin düşüncelerini çoğu kere olduğu gibi aktarmıştır. Hatta dönemin tartışmalarını da kitabına taşımıştır.

Alanında kaynak olan kitap, bugün bile Türk sinemasında ideoloji çalışmalarına ışık tutmaktadır. Kitabın tek ve önemli kusuru belli bir bakış açısıyla gelişmelerin ele alınması ve tenkit edilmesidir.

Kitap: Türk Sinemasında İdeoloji

Yazar: Mesut Uçakan

Yayınevi: Düşünce yayınları

Baskı: I. Basım, İstanbul 1977
Osman Tatlı
www.sinemaelestirisi.com
suskunsinemayazilari@hotmail.com


Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter