Popüler Sinema

Paylaş
Tarih - 07 Mayıs 2014 Çarşamba - 1405 kez okundu

Hollywood Klasiği: Ajan Salt

Ajan filmleri genelde birbirine benzer. Filmin kahramanı masum ajan, kötü niyetli kişiler tarafından kurulan zekice bir komplo tarafından iftiraya uğrar. Masumiyetini kanıtlamak ve suçluları adalete teslim etmek için kaçar. Kötülerin iftira atma nedeni, isleyecekleri suç ya da önemli birine düzenlenecek suikast için yetenekli ve zeki ajanın ayak bağı olmasını önlemektir. Masum ama suçlanan ajan aksiyon dolu bir maceradan sonra vatanı ve sevdikleri için hayatını tehlikelere atarak, kötülerin korkulu rüyası olur. Komployu tek başına bazen istemeyerek dâhil olan ikinci kişiyle beraber imlik imlik çözerek, kötülerin hedeflerine varmasına izin vermeden cezalarını öldürerek veya yakalayarak verir. Ajan filmleri aşağı yukarı böyle bir senaryoyla seyirciyi beyazperde de selama durur.

Sinema, klasik ajan filmlerini renklendiren benzer senaryolar değildir. Ajan filmleri cazip hale getiren kurgu, oyunculuk, teknolojik olanaklar, gizem ve aksiyonun bol olmasıdır. Ajan filmlerin temelinde gizem ve merak duygusu vardır. Gizem ve merakı filme en güzel şekilde serpiştiren yönetmenler gişede fazlasıyla başarıyı elde etmektedirler. Seyirci durumdan kalarak yönetmenin veya oyuncunun diğer filmlerini beklemeye başlar.

Bu konu ajan filmlerin dezavantajı, sinemanın kötülük ve kötüler eninde sonunda kaybeder, iyilik ve iyiler ne pahasına olursa olsun kazanır ilkesidir. Böylece her film gibi ajan filmlerinin sonun belli olmasıdır. Klasik sona rağmen filmi ayakta tutan aksiyon ve yaratıcılık, gizem, felsefenin devreye girmesidir.

İftiraya uğrayan, masum ajan son halkasına dâhil olan Hollywood filmi: Yönetmenliğini Phillip Noyce’nin yaptığı, senaryonun Kurt Wimmer yazdığı ve başrollerin Angelina Jolie’nin üstlendiği Ajan Salt’tır.

Gündemi Ajan Salt kimdir? Salt kimin hesabına çalışıyor? Salt suçlu mu, masum mu? Sorularıyla seyirciyi merak duygusu uyandırma ve farklı bir ajan filmi kimliği kazandırılmaya çalışan film; filmin başlamasıyla yolculuğumuza kurnazca kurgulanmış gibi görünen kurgunun gizem labirentlerinde yol alsak da Ajan Salt Hollywood klasiğini aşamamaktadır.

Ruslar tarafından küçükken yetiştirilen ve sonrasında bir şekilde CIA ajanı olan salt, nedeni belirsiz şekilde kendini yetiştirenler tarafından deşifre ediliyor. Yine nedeni belirsiz şekilde Salt taraf değiştiriyor. Aslında bunun mantığında her CIA ajanı asla ülkesine ihanet etmez yaftası vardır. bu yafta gereği film Salt’ı ülkesine bağlı bir ajana büründürüyor. Her ne kadar bütün sevdiklerimi elimden aldılar diyen Salt’ın masum görüntüsü taraf değişikliğinin gerekçesi inandırıcı olamamaktadır.

Hele Rusların özel yetiştirdikleri ajanlarından bi haber tutumları, Salt’ın duygusal nedenlerden taraf değiştirmesi filmde abartılan Ruslara yakışmayacak bir durumdur. Özel yetişmiş bir ajanın uyku devresinde başıboş bırakması ve ajanın duygusal hareket etmeye başlaması filmi zayıflatan unsurdur.

Salt’ın kaçışları, Rusları öldürmesi, Beyaz Saray’a girişi, sığınak çatışmaları gibi birçok aksiyon sahnesinin benzerini birçok ajan filmlerinde rastlamak mümkündür.

Filmin en önemli klasik yönü Hollywood filmlerdeki Amerika düşmanın Rusların değişmemesidir. Soğuk savaş döneminde bugüne Rus düşmanlığının filmlere hala konu olması ilginçtir. Demek ki Hollywood Amerika’ya karşı düşman bulma sıkıntısı yaşıyor. Uzaylılar, canavarlar, doğal afetler gibi konular Amerika’yı ve beraberinde Dünyayı kurtaran Hollywood Ajan Salt’la Rus düşmanlığına geri dönüyor. Ya senaristler yaratıcığını yitirdi ya da Hollywood ülkesine düşmanlarının unutmamaları gerektiğini sinema diliyle dolaylı olarak hatırlatmaya mı çalışıyor? On yıldır uyuyan ajanlar, on yıldır dünya sahasında gücünü yitiren bir Rusya’nın gelecekte tekrar hortlacağının uyarısı mı yoksa su uyur düşman uyumaz deyişiyle hareketle tehlike sessizce içimize sızabilir uyarısı mı var? Bunu anlamak zor tabii.

Salt, aksiyon severlerin fazla heyecandan hop kaldırıp, hop oturtacak bir film değil. Seyircinin merak duygusunu tavan yaptıracak bir film hiç değildir. Yine de bu türün sevenlerine keyif vereceği kuşkusuzdur.

Osman Tatlı

suskunsinemayazilari@hotmail.com

www.sinemaelestirisi.com

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter